۲۶ مهر ۱۳۹۲

اصلاحیه و پوزش

بخشی از مقاله‌ی سرمایه داری سنتی – مالی نوشته ی آقای یاور جا افتاده است. با پوزش از آقای یاور و خوانندگان وبلاگ ، تذکر ایشان در زیر منتشر می‌شود و از تمام سایت‌هایی که این مطلب را نقل نموده‌اند خواهشمندیم این اصلاحیه را نیز منتشر نمایند.
مسوول محترم وبلاگ كانون مدافعان حقوق كارگر
با درود
در مقاله‌اي از من به نام " سرمايه‌داري سنتي – مالي" كه در آن وبلاگ پخش شده، بخشي از مقاله كه اتفاقا نقدِ درك و استدلال مسعود نيلي، مشاور اقتصادي دولت در چند دوره‌ي پيشين بوده، از قلم افتاده است. خواهشمندم اين نوشته و پاراگراف زير را كه شامل بيان نظرات "نيلي" و نيز نقد من به آن نظرات است در ديدرس بازديد‌كنندگان آن وبلاگ قرار گيرد.
با سپاس از شما
"ياور"
«مسعود نيلي استاد دانشگاه و مشاور دولت‌هاي بعد از جنگ در رويه 152 مهرنامه شماره 29 : " ... بزرگ‌ترين عامل توسعه‌يافتگي آنان برون‌گرايي بوده است. آنان كه در طول 30 سال گذشته توانستند از زندگي در فقر و بيماري و مشكلات متعدد رهايي يابند و به كشورهاي صنعتي تبديل شوند نشان مي دهد بزرگ‌ترين عامل توسعه‌يافتگي آنان برون‌گرايي بوده است. حتي در هند كه گاندي و نهرو با شعار ارزشي درون‌گرايي حركت مردمي در اين كشور را هدايت كردند و هند به كشورهاي پرچمدار جايگزين واردات پيوست امروز اين تفكرات را كنار گذاشته و با برون‌گرايي با رشد 8 در‌صدي دست يافته است." جناب نئوليبراليست به مخاطبين خود توضيح نمي‌دهند هند چند صد ميليوني، ابتدا سال‌ها با مناسبات اقتصادي درون‌گرايي به صنعتي كردن هند پرداخت و زماني كه از نظر توليدات صنعتي در همه زمينه‌ها توسعه يافت، ماشين‌سازي، هواپيما‌سازي، كشتي‌سازي و ... براي دست‌يابي به تكنولوژي مدرن‌تر با توجه به اين كه در برخي زمينه‌ها هم قادر به رقابت بودند به مناسبات برون‌گرايي اقدام نمودند. پيش‌زمينه برون‌گرايي توسعه صنعت درون است. در چين به صورت دولتي و در هند به صورت بورژوازي بزرگ ملي به برون ‌گرايي اقدام كردند. بدون اين دوران، سمت‌گيري به سوي برون‌گرايي، به سرنوشت امروز ايران تبديل مي‌گردد، نابودي صنايع، ورشكست شدن صنعت‌گران كوچك، فقر و بيكاري و ... نفي كامل درون‌گرايي به وسيله استاد نيلي يك وارونه‌سازي از واقعيت‌هاي اقتصادي - صنعتي است. »

هیچ نظری موجود نیست: