۹ مرداد ۱۳۹۰

خوان گسترده خصوصی سازی حمل و نقل عمومی در شهرها و رانندگانی که قسط آن را می دهند

کانون مدافعان حقوق کارگر- پنج سالی است که سر و کله‌ی اتوبوس‌های ریالی (خصوصی شده) در خیابان‌های شهر تهران پیدا شده است. در آن روزها، بحث اتوبوس‌های ریالی یا بلیطی داغ و تازه بود و مسافران در هر خط می‌توانستند هر دو نوع اتوبوس را ببینند. این نوید داده شده بود که ناوگان اتوبوس‌رانی، هم از نظر کمیت و هم از نظر کیفیت، با خصوصی شدن بهبود پیدا می‌کند. اما اکنون خصوصی‌سازی اتوبوس‌رانی مانند سایر خصوصی‌سازی‌ها در ایران، دیگر مقوله‌ی تازه‌ای نیست و در این مدت، بسیاری از مردم از نزدیک با تبعات آن درگیر شده‌اند.

۵ مرداد ۱۳۹۰

بررسی وضعیت دستمزد زنان شاغل و طرح دورکاری- قسمت اول

در میزگردی با حضور:
مینو مرتاضی لنگرودی، هاله صفرزاده، ناهید کشاورز و الهام هومین فر

کانون مدافعان حقوق کارگر- اشتغال زنان در صورتی می تواند به افزایش استقلال اقتصادی آنها یاری رساند، که تحت شرایطی عادلانه و انسانی باشد. دستمزد مساوی در قبال کار مساوی، یکی از اولین پیش‌شرط های تامین این شرایط عادلانه و انسانی است. اما متاسفانه میانگین سطح دستمزد زنان نسبت به مردان در همه کشورها پایین تر است. در ایران نیز، با وجود اینکه در قانون کار به برابری دستمزد زن و مرد اشاره شده است، اما به دلایل مختلف، دستمزد زنان به مراتب پائین تر از مردان است. علاوه بر عوامل اجتماعی موثر بر وضعیت اشتغال زنان، طرح ها و برنامه های سیاسی نیز تاثیر به سزایی بر ساختار جنسیتیِ بازار کار دارند.

۲۹ تیر ۱۳۹۰

دام اعتیاد در خانواده‌های كارگری

فریبرز رئیس‌دانا
كانون مدافعان حقوق كارگر- یكی از تاثیرات مشخص نابسامانی های اقتصادی و اجتماعی، گسترش رفتارهای نابهنجار در میان جامعه و شیوع ناامنی اجتماعی است. رفتارهای ناهنجار شامل بزهكاری، قتل، جنایت و دزدی و اعتیاد و نیز عدم امنیت اجتماعی است كه به طور مستقیم ریشه در به سامان نبودن ساختارهای اقتصادی دارد. گسترش بیكاری، فقر، تعطیلی مراكز تولیدی، رشد بی‌سابقه‌ی تورم و گرانی، دست یافتن به یك زندگی مناسب انسانی را هر روز رویایی‌تر می‌كند و نا امیدی را در بخش‌های مختلف جامعه گسترش می‌دهد.

۲۵ تیر ۱۳۹۰

اعتصاب کارگران پست كانادا و درس های آن

كانون مدافعان حقوق كارگر- بعد از چند هفته اعتصابات گردشی و جلوگیری از حضور و اشتغال کارگران در محیط کار توسط کارفرما، در تاریخ 28 ژوئن، دولت كانادا لایحه بازگشت به کار کارگران پست را در پارلمان کانادا تصویب كرد.(1)
این اعتصاب پیروزمندانه كارگران پست، از این زاویه می‌تواند درسی مهمی باشد که خواست کارگران پست، نه تنها با بازگشت به کار سرکوب نشد، بلکه نشان داد که در صورت به كارگیری تاكتیك‌های درست در همبستگی یكپارچه كارگران، می‌توان به پیروزی دست یافت و در همان حال، اتحاد و یكپارچگی كارگران را افزایش داد.

۲۲ تیر ۱۳۹۰

انتقال شاهرخ زمانی به زندان تبریز و پایان اعتصاب غذای وی

کانون مدافعان حقوق کارگر- چهارشنبه 22 تیر 1389- شاهرخ زمانی، از اعضای هیات بازگشائی سندیکای کارگران نقاش، بعد از گذراندن 34 روز انفرادی، امروز از اداره اطلات تبریز به زندان تبریز منتقل شد. شاهرخ زمانی، که بعد از گذشت یک هفته از بازداشت، برای اعتراض به بازداشت غیر قانونی خود، دست به اعتصاب غذا زده بود، پس از انتقال به زندان تبریز، با درخواست دیگر زندانیان، به اعتصاب غذای خود پایان داد.
به گفته خانواده این فعال کارگری، وی از نظر وضعیت جسمی و روحی، در شرایط بدی قرار داشته و نیاز به مداوا و رسیدگی پزشکی دارد. در حال حاضر هیچ اتهامی به شاهرخ زمانی تفهیم نشده است.
شاهرخ زمانی، شب 18 خرداد، در مسیر تهران به تبریز، بازداشت شده بود. وی تا این لحظه، بدون دلیل در بازداشت به سر می برد.

۱۴ تیر ۱۳۹۰

پیش نویس اصلاحیه قانون کار، تهاجم جدیدی به کارگران است

کانون مدافعان حقوق کارگر- به گزارش ایلنا، علي اكبر عيوضي، عضو هيات مديره كانون هماهنگي شوراهاي اسلامي كار استان تهران، گفت: پيش نويسي از وزارت كار به ما رسيده است كه اسم آن را گذاشته‌اند اصلاحيه قانون ‌كار، اما ما هرچه نگاه كرديم جز تنگ شدن عرصه بر كارگران چيزي نديديم. در اصلاحيه اي كه وزارت كار نوشته است 28 بند از مفاد قانوني تغيير را داده‌ و به عبارت بهتر، تمامي مزاياي كارگران در اين 28 مورد قطع شده است.