۹ اردیبهشت ۱۳۹۰

اعتراض و تجمع کارگران موقت در مقابل فرمانداری مسجد سلیمان

صبح امروز هشتم اردیبهشت ماه 1390 بالغ بر 400 نفر از کارگران شاغل در بخش های مختلف شهرستان مسجد سلیمان و لالی دست به تجمع و اعتراض در مقابل فرمانداری این شهر زدند کارگران ضمن اعتراض به عدم پرداخت حقوق معوقه خود خواستار لغو قراردادهای موقت و جلوگیری از اخراج بی رویه کارگران شدند.

۸ اردیبهشت ۱۳۹۰

قطعنامه مشترک به مناسبت روز جهانی کارگر - اول ماه مه 2011 - 11 اردیبهشت 1390

اول ماه مه روز جهانی کارگر، روز اتحاد و اعتراض جهانی کارگران به ستم و نابرابری نظام سرمایه داری است. این روز یاد آور مبارزات کارگران جهان برای دستیابی به حقوق انسانی شان است. کارگران ایران همراه با کارگران جهان این روز را گرامی میدارند و هر ساله در اعتراض به شرایط غیر انسانی خود در این روز گرد هم آمده و به هر طریق برای بدست آوردن حقوق حقه خود فریاد بر می آورند.

۵ اردیبهشت ۱۳۹۰

پيروزي كارگران ماهشهر در مبارزه با قراردادهاي موقت

بیانیه کانون مدافعان حقوق کارگر به مناسبت
پيروزي كارگران ماهشهر در مبارزه با قراردادهاي موقت

اين دومين باري است كه كارگران در چندماه گذشته در مبارزه با قراردادهاي موقت و پيمانكاري پيروزي به دست مي‌آورند. كارگران پتروشيمي تبريز نيز قبلا در يك اعتصاب موفق شدند شركت هاي پيمانكاري را در اين مجتمع حذف كنند. كارگران مجتمع صنعتي ماهشهر نيز با اعتصاب يك پارچه‌ي خود سودطلبي كارفرما را در ميدان دادن به شركت هاي پيمانكاري به چالش كشيده وموفق به كنار گذاردن اين شركت ها از چرخه‌ي كار و توليد شدند.

۳۱ فروردین ۱۳۹۰

شبی در خوابگاه كارگران پروژه‌ای

ناصر آغاجری
كانون مدافعان حقوق كارگر- گزارش زیر واقعی و بلاواسطه است. واقعیت‌های تلخ و شیرینی را به ما می‌نمایاند كه بیانگر وجود افكار مختلف در میان كارگران است. از طرفی آگاهی كارگران را در بخش‌های مختلف نشان می‌دهد و از طرف دیگر رقابت‌هایی را به نمایش می‌گذارد كه در میان كارگران، بر اثر نیاز به كار و فشار معیشتی به وجود می‌آید. كارفرمایان همواره تلاش می‌كنند از وجود ناآگاهی و اختلافات قومیتی در میان كارگران استفاده كرده و با دامن زدن به آن مانع وحدت آنان شوند. از طرفی فشار فقر و بیكاری، بسیاری از كارگران شریف ولی ناآگاه را به تن دادن به خفت وا می‌دارد.

۲۰ فروردین ۱۳۹۰

گفت و گو با کارگران بندر چابهار

مجید ملكی
کارگران بندر، و به اصطلاح جاشوها، یعنی آنان كه یا در روی اسكله برای تخلیه بار كار می‌كنند یا امور خدماتی را انجام می دهند، یكی از سخت‌ترین كارها را بر دوش می كشند. علاوه بر آن تعدادی از این كارگران در شرایط بیكاری به ماهیگیری و یا خدمات بر روی لنج‌های حمل كالا می‌پردازند. در مجموع آنها كارگران بندر و دریا هستند و هر كاری كه بتواند لقمه نانی برایشان فراهم كند، انجام می‌دهند و ما كه كیلومترها از آنان دوریم، اطلاع کمی از شرایط زندگی، مشكلات و دردهایشان داریم.

۱۲ فروردین ۱۳۹۰

افزایش دستمزد

عليرضا ثقفي
هر ساله در اسفند ماه ،شورای عالی کار، بدون حضور نمایندگان واقعی کارگران حداقل دستمزد را تعیین می‌کند. در سال گذشته این حداقل دستمزد برای کارگران ساده 303 هزار تومان تعیین شد وامسال با9 درصد افزايش به 330 هزار تومان رسيد.

به كميته ی تعيين دستمزد: بودن يا نبودن

فلزبان

نان كه مي خورم

با خميرهايش

وصل به فردا مي كنم –

بودن را!