۹ فروردین ۱۳۹۰

میزگرد اقتصادی: بررسی طرح تحول اقتصادی و تاثیر آن بر زندگی كارگران

فریبرز رئیس دانا، محسن حکیمی،  عبدالله وطن خواه، علیرضاثقفی، حسین غلامی
كانون مدافعان حقوق كارگر- طرح هدفمند سازی یارانه ها ویاحذف سوبسیدها بیش از دو دهه است که در ایران مطرح است. یارانه‌های پرداختی دولت که در دوره هشت ساله جنگ ایران وعراق به کالاهای اساسی و سوخت پرداخت می‌شد پس از پایان جنگ برای دولت‌ها همواره دست و پا گیر بود. علاوه بر آن نهادهای اقتصاد جهانی نظیر صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی وسازمان تجارت جهانی، پرداخت هرگونه وام و سرمایه‌گذاری را در کشورهای دیگر، به خصوص کشورهای تحت تسلط، سرمایه‌های جهانی منوط به حذف کمک‌های دولتی به مردم و آزادسازی اقتصاد کرده بودند.

۲۱ اسفند ۱۳۸۹

خشونت‌هاي جنسيتي در محيط‌هاي كاري

زماني كه صحبت از حضور زنان در فضاي عمومي و يا شغل‌هاي خارج از خانه مي‌شود مسائلي چون نداشتن حقوق و مزاياي برابر با مردان و يا ارتقائ شغلي مناسب با كاري كه انجام مي‌دهند؛ در ذهن تداعي مي‌شود و بحث‌هاي گوناگوني پيرامون آن شكل مي‌گيرد. اما واقعيت نشان مي‌دهد كه اين مسائل تنها بخشي از مسائل زنان در بازار كار است. بخش پنهاني مسائل زنان كه به وضوح در ميزان درآمد، ارتقاي شغلي و امنيت اجتماعي زنان تاثير مستقيم، حياتي و مهم دارد، بحث آزار‌هاي جنسيتي در محيط كاريست. 

۱۹ اسفند ۱۳۸۹

آزادی هاله صفرزاده پس از یک شب بازداشت و بازجویی

هاله صفرزاده، از یاران کانون مدافعان حقوق کارگر، ظهر امروز چهارشنبه هجده اسفند 1389، پس از یک شب بازداشت در بازداشتگاه خیابان وزرا، آزاد شد. ماموران امنیتی، وی را عصر سه شنبه در حوالی چهار راه نواب بازداشت کرده و سپس به بازداشتگاه وزرا منتقل کردند. آنگاه در نیمه شب، به منزل وی مراجعه کرده و پس از بازرسی تمام خانه، دو عدد کیس کامپیوتر، رسیور ماهواره و چند کتاب و سی دی را به همراه بردند.

۱۸ اسفند ۱۳۸۹

آزادی طبقه کارگر بدون آزادی زنان معنا ندارد

گفتگو با هاله صفرزاده
شنبه 5 مارس 2011- 14 اسفند 1389  
تهیه و تنظیم: آیدا ابروفراخ و کاوه مظفری
متشر شده در سایت تا قانون خانواده برابر
تا قانون خانواده برابر: اشتغال و استقلال اقتصادي در زندگي زنان و بخصوص در كسب برابري جنسيتي در جامعه جايگاه ويژه اي دارد. اما علي رغم اين اهميت، به نظر مي آيد به اندازه ي لازم به آن پرداخته نشده و يا فقط از ديدگاه هاي خاص پرداخته شده است. به همين منظور مصاحبه اي داشتيم با هاله صفرزاده، روزنامه نگاري كه در زمينه مسايل كارگري كار مي كند.

خبر: بازداشت هاله صفرزاده روز هشت مارس

هاله صفرزاده، از یاران کانون مدافعان حقوق کارگر، روز سه شنبه هفده اسفند (هشت مارس) 1389، حدود ساعت شش عصر، در چهار راه نواب توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و سپس به بازداشتگاه خیابان وزرا انتقال یافت. پس از گذشت تنها چند ساعت، ماموران امنیتی حدود ساعت یازده شب، به منزل وی مراجعه کردند و پس از بازرسی تمام خانه، دو عدد کیس کامپیوتر، رسیور ماهواره و چند کتاب و سی دی را به همراه بردند.