۲۳ اردیبهشت ۱۳۸۹

بولتن خبری هفته اول مرداد

حدود 1200 كارگر كارخانه لاستيك البرز در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق ماه‌هاي ارديبهشت، خرداد و تيرماه دست از كاركشيده و در محوطه اين كارخانه دست به اعتصاب زده‌اند.
حدود 10 روز از متوقف شدن توليد اين كارخانه گذشته است اما سهامداران اصلي اين شركت هيچ گونه رسيدگي به اعتراضات كارگران اين كارخانه نمي‌كنند.

سهامداران اصلي شركت حدود 2 سال است كه از آمدن به اين شركت خودداري مي‌كنند و حتي در جريان اعتصاب گذشته كه منجر به دخالت نيروي انتظامي و بازداشت چند تن از كارگران نيز شده بود، هيچ گونه دخالتي نكردند. علت اعتصاب كارگران، تحقق نيافتن وعده پرداخت حقوق‌هاي عقب افتاده است.
با وجود وارد كردن 2 ميليارد تومان مواد اوليه و افزايش سرمايه 10 ميلياردي اين كارخانه توسط سهامداران اصلي، باز هم اقدامي براي پرداخت حقوق‌هاي عقب افتاده اين كارگران و حتي پرداخت عيدي اسفندماه انجام نشده و كارگران ناچار به اعتصاب متوسل شده‌اند.
لازم به ذكر است اين اعتراض برخلاف اعتراضات گذشته اين كارگران، ماهيت آرامي دارد و كارگران از اقداماتي از قبيل روشن كردن آتش و درگيري كه در اعتراض قبلي صورت گرفته بود، خودداري كرده‌اند.
قرار بود طبق وعده کارفرما، پرداخت دستمزدهاي ارديبهشت ماه از امروز شروع شود.
به گفته اين کارگران به دليل تحقق نيافتن اين وعده کارفرما، تمامي کارگران از صبح امروز در يک اقدام اعتراضي هماهنگ از کار کردن خودداري کردند.
با پرداخت آخرين بخش از مطالبات فروردين ماه که پنجشنبه گذشته صورت گفت؛ تمامي کارگران مطالبات معوقه فروردين ماه خود را دريافت کردند.
آغاز اعتصاب آرام کارگران لاستيک البرز در حالي است که اوايل ماه گذشته نيز اين کارگران در اعتراض به پرداخت مطالبات معوقه خود دست به اعتصاب زده بودند.
اگر مديريت با خريد منظم مواد خام به فکر استفاده از صددرصد توان کارخانه باشد هبچ مشکلي براي پرداخت مطالبات کارگران وجود نخواهد داشت.
از شنبه اين هفته کارگران کارخانه لاستيک البرز در اعتراض به تحقق نيافتن وعده ای که پيشتر مديريت در خصوص پرداخت حقوق ارديبهشت ماه داده بود اعتصاب خود را از سر گرفتند.
با وجود آنکه يک روز پس از آغاز اين اعتصاب، مديريت پرداخت دستمزد ارديبهشت ماه کارگران را شروع کرد اما اعتصاب کنندگان اعلام کردند که تا زمانی که مطالبات آنها بطور کامل پرداخت نشود حاضر به کار نخواهند بود.
نزديک به ۱۲۰۰ کارگر در کارخانه لاستيک البرز مشغول به کار هستند؛ اين کارگران از زمستان گذشته تاکنون در پرداخت مطالبات قانونی خود با مشکلاتی از سوی کارفرما روبرو بوده اند.
علاوه بر پرداخت نامنظم مطالبات کارگران لاستيک البرز، نامشخص بودن وضعيت توليد نيز باعث شده تا اين کارخانه به يکی از جنجالی ترين کارخانه های بحران زده کشور تبديل شود

در صورت عدم توجه به خواسته‌های شان، اندکارگران لاستیک البرز كه در اعتصاب به سر مي‌برند، اعلام کرده اند روزهای آینده در مقابل مجلس شورای اسلامی دست به تجمع خواهند زد.

گزارش حاكي از آن است که، کارگران لاستیک البرز که در اعتصاب بسر می‌برند بر اين اعتقاد هستند كه تاکنون نه کارفرما و نه مسئولین وزارت کار به خواست‌ها و اعتصاب این کارگران توجهي نكرده‌اند.
این در حالی است که پس از اعتصاب کارگران لاستیک البرز، شورای تامین استان تهران جلسه‌ای تشکیل داد تا خواسته‌های این کارگران را مورد بررسی قرار دهد اما تاکنون از نتیجه این جلسه هیچگونه اطلاع رسانی به کارگران لاستیک البرز نشده است.
به همين دليل کارگران لاستیک البرز اعلام کرده‌اند تا رسیدن به خواست‌های‌شان هم چنان به اعتصاب خود ادامه خواهند داد و حتي امكان دارد طی روزهای آینده اگر به خواست‌ها و مطالبات آنان رسیدگی نشود در مقابل مجلس شورای اسلامی دست به تجمع بزنند.
لازم به ذكر است کارگران لاستیک البرز مدت سه ماه است دست مزدهای خود را دریافت نکرده‌اند و دليل اصلي اعتصاب اين كارگران درخواست پرداخت دستمزدشان مي‌باشد.

مذاكرات نمايندگان كارگران كارخانه لاستيك البرز با بخشداري شهرستان اسلامشهر نتيجه‌اي در برنداشت و اين جلسه تنها به بيان مشكلات كارگران اختصاص يافت.
يكي از كارگران اين كارخانه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه كارگري خبرگزاري كار ايران "ايلنا" گفت: شوراي كارگران اين كارخانه خواستار تشكيل يك هيئت مديره دولتي به منظور نظارت بيشتر به امور كارخانه است.
بنا به اين گزارش، شوراي كارگران اين كارخانه صبح امروز به دعوت بخشداري در اين محل گرد هم آمده بودند تا براي مشكلات اين افراد چاره‌اي بيانديشند.
سهامداران شركت 160 تن از 200 تن كائوچويي را كه به عنوان مواد اوليه براي توليدات كارخانه از بندرعباس راهي تهران بوده است، به مبلغ 560 ميليون تومان و به بهانه‌ي پرداخت حقوق ماه‌هاي ارديبهشت و خرداد به بازار آزاد فروخته است و اين در حالي است كه كارگران اين كارخانه هميشه از كمبود مواد اوليه ناراضي بوده‌اند.
به گزارش ايلنا، در همين خصوص، سهامداران كارخانه لاستيك البرز روز يكشنبه را براي پرداخت حقوق‌هاي عقب افتاده كارگران وعده داده‌اند..
بخشداري و فرمانداري شهرستان اسلامشهر امروز از اعضاي شوراي اين كارخانه براي انجام مذاكرات دعوت به عمل آورده‌اند و اعضاي شورا در حال حاضر، مشغول مذاكره هستند
یکی از کارگران درباره نتیجه اعتصاب گفت
- نمی دانم چه اندازه خبر دارید . مثل حیوان به جانمان افتادند و کتک مان زدند. بهانه شان این بود که اگر مسالمت آمیز می گفتید موضوع را حل می کردیم. اما دروغ می گفتند. ما بارها مسالمت آمیز موضوع را مطرح کردیم. مگر دیوانه هستیم که الکی به خیابان ها بریزیم . اما به حرف هایمان گوش نکردند. وقتی هم که اعتراض کردیم. با باتوم و گاز اشگ آور و ابجوش به جانمان افتادند. آ
- آیا به نظر شما این تحصن ها چه نتیجه ای دارد؟
- نمی دانیم این تحصن چه نتیجه ای دارد. اینها یک مشت دروغگو هستند وهر بلایی که می خواهند سر کارگر در می آوردند. ممکن است با ادامه دار شدن این تحصن ها دستگیرمان کنند. حداقل به زندان برزیم شرمنده زن و بچه مان نمی شویم.شش ماه است حقوق نگرفته ایم. بود و نبودمان برای خانواده هایمان فرقی ندارد.
- با توجه به توضیحاتی که دادید قصد دارید چه اقداماتی انجام دهید؟
- کارگران 12 نفر را به عنوان نماینده معرفی کردند که به استانداری بروند و صحبت کنند. اگر حقمان را دادند که هیچ اگر ندادند منتظر بعدش باشند.
- یعنی به نظر شما حق تان را می توانید از طریق نمایندگان از استانداری مطالبه کنید؟
- نه دوست عزیز فقط حق را با مبارزه واتحاد و همدست شدن با سایر کارخانه جات می توان گرفت نه بامذاکره کردن. وقتی ما با این ها صحبت می کنیم ومی گوییم حقمان را بدهید فکر می کنند داریم گدایی می کنیم و به جای حق و حقوقمان هر بلایی که بخواهند به سرمان می آورند. اما باید نشان دهیم که حق رااز حلقومشان بیرون می کشیم.
کارگران لاستیک البرز در یازدهمین روز اعتصاب و در اعتراض به عدم توجه کارفرما و نهادهای دولتی به خواسته هایشان، اقدام به آتش زدن لاستیک در محل کارخانه نموده و در مقابل درب دژبانی در درون کارخانه تجمع کرده اند.

نیشکر هفت تپه

کارگران نیشکر هفت تپه درپی ماهها اعتراض موفق شدندحقوق اردیبهشت ماه خودرا دریافت کنند
اینکارگران هنوز حقوق خردادو تیر خودرا دریافت نکرده

حضور نمايندگان کارفرما در تشکل‌هاي کارگري
عضو هيات مديره كانون شوراهاي اسلامي كار تهران:
حضور نماينده كارفرما در شورا مختص حالا نيست

خودكشي يك كارگر كرمانشاهي1387/04/31
یک کارگر برق‌کار ظهر روز ۵شنبه به دلیل ناتوانی در پرداخت هزینه‌های زندگی با باز کردن شیر گاز در اتاقش در شهرستان سنقر در استان کرمانشاه خودکشی کرد. دليل اصلي خودكشي اين كارگر بي كاري وی از سه ماه گذشته تا كنون و همچنين ناتواني از پرداخت وام دریافتی بوده است.

اخراج كارگران "به زيب" و ايجاد شركت جديد
کلیه کارگران کارخانه به زیب به دستور مدیریت و در پی انحلال شرکت بیکار شدند. بیشتر این کارگران بالای 20 سال سابقه ی کار داشتند ودر مرز بازنشستگی قرار داشتند.
مديريت پس از انحلال، شركت ديگري را به نام "نخ كش" در همان محل راه‌اندازي كرده است كه در آن از كارگران جديد استفاده شده است.
اقدام مديريت در خصوص انحلال شركت و راه‌اندازي شركت ديگر با توجه به نو و به روز بودن دستگاه‌هاي توليدي عجيب و نامشخص است. 

دستگيری يک آموزگار به اتهام تلاش برای آزادی اسانلو
، مهدى شانديز که از فعالان اجتماعى و مدنى محسوب مى شود در تاريخ 18 خرداد ماه هنگامى که در پايانه خاوران اتوبوسهاى شرکت واحد براى آزادى منصور اسانلو مشغول جع آورى امضا از مسافران بود، توسط عوامل حراست شرکت واحد بازداشت شد.
شانديز درحال حاضر در بند عمومى بازداشتگاه زندان اوين بسر مى بردو تا چند روز پيش که از زندان بصورت تلفنى تماس گرفته بود هيچ کس از سرنوشت وى مطلع نبود.
مهدى شانديز يکى از آموزگاران مدارس غير انتفاعى است که درصدد بود تا براى آموزگاران شاغل در مدارس غيرانتفاعى تشکلى را در وزارت کار ثبت کند.

یک سال از دستگیری و زندانی بودن منصور اسالو گذشت
سنديكاي كارگران شركت واحد اتوبوسراني تهران و حومه20 تیر 1387,
منصور اسالو رئیس هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد در تاریخ 1386/4/19 هنگامی که قصد عزیمت به منزل را داشت توسط مامورین لباس شخصی در خیابان جانبازان غربی دستگیر شد ، با پیگیری خانواده و اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد بعد از چند روز بی خبری از مکان بازداشت وی سخنگوی قوه قضائیه در یک جلسه مطبوعاتی اعلام کرد که ایشان در زندان اوین می باشد . از این اتفاق یکسال می گذرد و با وجود پیگیری های مستمر خانواده و وکلا آقای اسالو با وجود بیماریهای قلبی و چشم کماکان در زندان به سر می برند .
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه احضار و تفهیم اتهام آقای منصور اسالو بدون حضور وکیل و دستگیری آقای غلامرضا غلامحسینی را محکوم و خواستار آزادی نامبرگان می باشد و از همه نهادهای کارگری به خصوص فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل ، کنفدراسیون بین المللی کارگران آزاد و سازمان جهانی کار می خواهد کمیته ای حقیقت یاب را در راستای پیگیری پرونده ایشان ، به رسمیت شناختن سندیکای کارگران شرکت واحد و بازگشت به کار کارگران اخراجی سندیکا مامور نماید تا شاهد به رسمیت شناختن سندیکای کارگران شرکت واحد ،بازگشت به کار کارگران اخراجی سندیکا و آزادی کارگران زندانی که به خاطر دفاع از حقوق کارگران در زندان به سر می برند با شیم .
با امید به گسترش صلح و عدالت در همه جهان
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
1387/4/19

کارگران نساجی کردستان امروز در محل کارخانه اقدام به برپایی مجمع عمومی کردند
در تاریخ 31/4/1387 کارگران نساجی کردستان برای پیگیری مطالبات خود ساعت 8 صبح در محل کارخانه اقدام به برگزاری مجمع عمومی کردند. این دومین بار است که کارگران نساجی کردستان در کارخانه مجمع عمومی برگزار میکنند.
در مجمع امروز، کارگران نساجی کردستان مسئله دستمزدهای معوقه و انتخاب نماینده هایشان را در دستور کار خود گذاشتند و تلاش برای دریافت دو ماه از دستمزدهای معوقه خود را در این مجمع به تصویب رساندند.
این کارگران بعد از انتخاب نماینده های شان به اداره کار سنندج مراجعه کرده و نماینده های منتخب خود را به اداره مذکور معرفی کردند اما اداره کار از برسمیت شناسی این نمایندگان پرهیز کرد با این حال بطور موقت پذیرفت تا این نماینده ها فردا از طرف کارگران به اداره دارایی سنندج رفته و طی ملاقاتی با مدیر کل این اداره برای آزاد کردن وامی که به نساجی کردستان اختصاص یافته است تلاش بنمایند تا از این طریق کارگران نساجی کردستان دستمزدهای عقب افتاده خود را دریافت کنند. لازم به یادآوری است کارگران نساجی کردستان اعلام کرده اند چه اداره کار نماینده های منتخب شان را برسمیت بشناسد و چه برسمیت نشناسد آنان منتخبین شان در مجمع عمومی را نماینده های خود تلقی خواهند کرد و در این رابطه به هیچگونه عقب نشینی تن نخواهند داد. اسامی نمایندگانی که امروز در مجمع عمومی کارگران نساجی کردستان به عنوان نماینده های اصلی انتخاب شدند به شرح زیر است:
نمایندگان اصلی آقایان: 1- فرشید بهشتی زاده 2- احمد قمری 3- فردین سعادت 4- صدیق سبحانی 5- محمد ملائی
اسامی نمایندگان علی البدل عبارتند از: 1- هادی رمضانی 2- کوروش شیرزاده

كارگران شركت هادي كار سمنان اعتصاب كردند
كارگران شركت هادي كار سمنان، توليدكننده رادياتور مخصوص كارخانجات، در اعتراض به عدم پرداخت 2 ماه از حقوقشان اعتصاب كردند.
شركت هادي كار سمنان تا سال گذشته از بهترين توليدكنندگان كشور بود كه مشكل توليد و فروش محصولات نداشت، اما با تغيير مسوول امور مالي، وضعيت اين كارخانه به هم ريخت.
اين شركت همچنين عيدي و پاداش سال 86 كارگران را نيز پرداخت نكرده است.
كارگران این شرکت كه تعدادشان به 130 نفر مي‌رسد از 2 روز پيش دست به اعتصاب زده‌اند كه منجر به دخالت نيروي انتظامي شد. متاسفانه نماينده‌ي سازمان كار استان سمنان نيز در كارخانه حضور يافته و با نماينده كارگران با لحن بسيار بدي صحبت كرده و كارگران را تهديد به اخراج كرده است.

قطع برق، 1200 واحد توليدي قزوين را فلج كرده است /04/30
قطع طولاني مدت برق در استان قزوين كار 1200 واحد توليدي و صنعتي را با مشكل جدي مواجه كرده است.: بيش از دو ماه است كه با ادامه قطع طولاني مدت برق، كارخانه‌ها و واحدهاي توليدي و صنعتي استان، خسارات جبران ناپذيري ديده‌اند و در پي آن، توليد، اقتصاد و اشتغال كارگران در معرض تهديدي جدي قرار گرفته است.
بيش از 50 هزار كارگر شاغل در شهرك‌هاي صنعتي استان از قطع برق نگران بوده و ادامه آن را عاملي براي ايستادن چرخه صنعت، توليد و اشتغال بي‌ثبات خود مي‌دانند.
با ادامه قطع برق در شرايط بحراني كنوني، كارخانه‌ها با مشكلات عديده‌اي مواجه خواهند شد كه جبران آسيب‌هاي وارده به راحتي امكان پذير نيست
.
قطع برق؛ فرنخ و مه نخ را تعطيل كرد 1387/04/30
مجتمع توليدي "فرنخ و مه نخ" قزوين به دليل قطع برق و بدهي هنگفت به اداره برق قزوين تعطيل شد.
780 كارگر شاغل در اين مجتمع بزرگ توليدي 2 ماه است كه حقوق دريافت نكرده‌اند و با اقدامات مديريت مدت‌هاست كه در اعتصاب و بلاتكليفي به سر مي‌برند.
كارگران در هر شيفت كاري در اعتراض به تاخير در حقوق پرداختي و روند كار در كارخانه، 2 تا 3 ساعت دست از كار كشيده و دست به اعتصاب مي‌زنند.
كارگران تاكنون با اعتصابات و تجمع اعتراضي به بخشی از حقوق معوقه خود دست يافته‌اند، طي روزهاي گذشته 200 كارگري كه هنوز حقوق ارديبهشت ماه را دريافت نكرده بودند به اعتصاب دست زدند، اما مديريت زير بار نرفت.
اين مقام آگاه گفت: كارخانه امروز براي جلوگيري از اعتصاب دوباره كارگران به بهانه قطع طولاني مدت برق تعطيل اعلام شد.

فعالان کارگری از احتمال اخراج کارگران پیمانکاری یکی از بخش‌های وزارت امورخارجه خبر می‌دهند.
گفته می‌شود این کارگران به دلیل اعتراضی که هفته گذشته نسبت به پرداخت نشدن مطالبات خود داشته‌اند، اخراج می‌شوند.
کارگران مورد نظر که در بخش تاسیسات ساختمان اصلی وزارت امور خارجه واقع در مجموعه باغ ملی تهران کار می‌کنند سه شنبه گذشته در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات خود اعتراض کرده و از کار کردن خودداری کردند.هرچنه شنیده‌ها از پرداخت مطالبات این کارگران حکایت می‌کند اما گفته می‌شود مسوولان ساختمان وزارت امور خارجه در واکنش به این حرکت اعتراضی قصد دارند که تا پایان هفته جاری با معترضان تسویه حساب کنند.این کارگران از حدود ۱۰ سال پیش بصورت پیمانکاری در بخش تاسیسات ساختمان اصلی وزارت امور خارجه مشغول به کار هستند.هنوز معلوم نیست که مسوولان وزارت امور خارجه در این خصوص چه برخوردی با کارفرمای پیمانکار این کارگران داشته‌اند.

۲۲نفر از کارگران فرش نقشین سنندج از کار اخراج شدند
روز اول تیر ماه 22 نفر از کارگران فرش نقشین سنندج از کار خود اخراج و برای وصل به بیمه بیکاری به اداره کار سنندج معرفی شدند.
کارفرمای این کارخانه زمینه این اخراجها را قبل از نیمه اول تیر ماه فراهم کرده و به کارگران از نبود بازار فروش فرش و بحران در کارخانه صحبت کرده بود و بر این اساس تمامی کارگران را قبل از موعد مقرر همیشگی از 15 تا 31 تیر ماه به مرخصی تابستانی فرستاده و به آنان اعلام کرده بود پس از بازگشت از مرخصی، تعدادی از کارگران به بیمه بیکاری معرفی خواهند شد. کارفرمای این کارخانه برای تحمیق کارگران طی صحبتی با آنان بیمه بیکاری را حق کارگران دانسته و به آنها اعلام کرده است پس از پایان دوره بیمه بیکاری همه آنها را بر سر کارهایشان باز خواهد گرداند.
بر همین اساس وقتی کارگران روز اول مرداد ماه بر سر کارهای خود مراجعه کردند با لیست 22 نفره ای مواجه شدند که از ورود آنها به کارخانه ممانعت بعمل آمد. بدنبال این وضعیت و اعتراض کارگران، کارفرما طی نامه ای آنان را جهت وصل به بیمه بیکاری به اداره کار سنندج معرفی کرد و دیروز این کارگران به اداره کار مراجعه کردند.
برخی از این کارگران خواهان ابقا در کار خود هستند و این کشمکش در حال حاضر میان کارگران و کارفرما ادامه دارد. این کارگران همگی از 15 تا 22 سال سابقه کار در این کارخانه دارند.
لازم به یادآوری است بر اساس قوانین موجود، کارگران به ازای هر 5 سال سابقه یک سال بیمه بیکاری دریافت میکنند.

1مرداد:اعتصاب كارگران نيرو رخش
هفته گذشته، كارگران نيرو رخش سنندج در اعتراض به تلاش‌هاى كارفرما براى جلوگيرى از افزايش دستمزدها، اعتصاب كردند.
در سال‌هاى گذشته، براساس روال رايج هر سال در تنظيم قراردادها، دستمزد كارگران 15 هزار تومان بيشتر از حداقل دستمزد مصوب شوراى عالى كار تعيين مي‌شد اما امسال كارفرما سعى دارد قراردادهاى جديد را تنها بر مبناى دستمزدهاى شوراى عالى كار تنظيم كند.
كارگران در واكنش به تلاش‌هايى كه كارفرما براى جلوگيرى از اجراى عرف رايج انجام مي‌دهد حاضر به امضاى قراردادهاى كار نشده‌اند. از ابتداى سال جاري، مطالبات كارگران به صورت على الحساب و مساعده‌اى پرداخت شده است، و كارگران با اعلام قبلى پنجشنبه گذشته اعتصاب كردند.
هر چند مسئولان اداره كار نتوانستند به اين اختلاف پايان دهند، اما خود كارگران پس از ساعاتى اعتصاب را متوقف كردند تا شايد از طريق مذاكره بتوانند اين مشكل را برطرف كنند. 

سقوط سه كارگر به درون چاه فاضلاب در پالايشگاه نفت آبادان
سه كارگر شركت نفت آبادان صبح امروز در حين كار به درون چاه فاضلاب سقوط كردند.
اين سه كارگر شركت نفت صبح امروز در حين كار در ايستگاه شش خط وسط اين شركت به درون چاه لجن سقوط كردند.
محمدغبيشاوي 50 ساله، قاسم غبيشاوي 25 ساله و محمد پوراحمديان 30 ساله در حال لايروبي اين چاه بودند كه دچار اين حادثه شدند.
پس از گزارش ساير كارگران حاضر در صحنه نيروهاي امدادي بالافاصله در محل حضور پيدا كردند كه در مدت 15 دقيقه اين سه كارگر از چاه بيرون خارج شدند و از مرگ حتمي رهايي يافتند.

قطع پای یک کارگر معدن در سنندج
یک کارگر معدن كه در یکی از معادن روستان"آرندان" سنندج مشغول كار بود، در حين كار دچار حادثه شده است. بر اثر اين حادثه یک پای وي قطع شده است. 

نرخ بیکاری در خرمشهر
وضعيت بيكاري در خرمشهر بسيار نگران كننده است به طوريكه نرخ بيكاري در اين شهر دو تا سه برابر نرخ كشور است و با وجود داشتن نيروهاي انساني فراوان اين امر پذيرفتني نيست.
نماينده مردم خرمشهر گفت: وضعيت بيكاري در خرمشهر بسيار نگران كننده است به طوريكه نرخ بيكاري در اين شهر دو تا سه برابر نرخ كشور است و با وجود داشتن نيروهاي انساني فراوان اين امر پذيرفتني نيست.
مصطفي مطورزاده در گفتگو با فارس افزود: وضعيت بيكاري در خرمشهر بسيار نگران كننده است به طوريكه نرخ بيكاري در اين شهر دو تا سه برابر نرخ كشور است و با وجود داشتن نيروهاي انساني فراوان اين امر پذيرفتني نيست.
وي اظهار داشت: اوضاع ساختاري شهر نيز از لحاظ مختلف وضعيت مطلوبي ندارد و با وجود تلاش‌هاي قابل تقديري كه استاندار در زمينه‌هاي مختلف شهري انجام داده‌اند به دليل كثرت كارهاي مانده و انجام نشده در خرمشهر اين تلاش‌ها نتيجه مطلوبي نداشته است.
نماينده مردم خرمشهر تصريح كرد: خوزستان دروازه و مهد تجارت مدرنيته در كشور بوده و در زماني كه از جرثقيل‌ها و وسايل پيشرفته براي تخليه و بارگيري كارهاي تجاري در آبادان و خرمشهر استفاده مي‌شد در ديگر نقاط كشور اين وسايل و ابزار مدرن وجود نداشت.
وي گفت: از كليه مسئولان مي‌خواهم در صورت نياز به نيروهاي جديد از درج آگهي در روزنامه‌هاي كشوري خودداري كنند و نيروهاي خود را از ميان افراد بومي موجود در منطقه به خدمت بگيرند چرا كه استخدام نيروهاي بومي به لحاظ هزينه نيز براي آنها مقرون به صرفه تر است.
مصطفي مطورزاده در پايان ابراز اميدواري كرد با ايجاد فرصت‌هاي جديد شغلي در منطقه آزاد اروند وضعيت بيكاري در شهرهاي خرمشهر و آبادان كاهش يابد.

وضعيت وخيم كارگران مجتمع صنعتي سماء سنندج
وضعيت معيشتي 47 كارگر بيكار سما به شدت وخيم است. از اين تعداد تنها در حدود 4 يا 5 نفر داراي بیمه بیکاری هستند. در واقع کارگرانی که هرکدام به مدت 3 تا 8 سال سابقه كار دارند بعد از مدت 5 ماه بي كاري و عدم دريافت حقوق هنوز پرونده بیمه بیکاری شان در اداره كار استان كردستان در حال بررسی است كه تا كنون نتيجه مشخصي از آن حاصل نشده است.
براساس اطلاعات رسيده به دسترنج، اين مجتمع صنعتي در حدود سه هفته است كه با بحران مواد اولیه مواجه شده و در حال حاضر کارگران بیکار هستند.، كارگران کارخانه سماء از داشتن هرگونه تشكل كارگري و يا شوراي كارگري محروم هستند و به همين دليل نمي‌توانند به صورت جمعي خواست‌ها و مطالبات‌شان را پي گيري كنند.

هادی کار سمنان 2/5
كارگران شركت هادي كار سمنان، توليدكننده رادياتور مخصوص كارخانجات، در اعتراض به عدم پرداخت 2 ماه از حقوقشان اعتصاب كردند.
شركت هادي كار سمنان تا سال گذشته از بهترين توليدكنندگان كشور بود كه مشكل توليد و فروش محصولات نداشت، اما با تغيير مسوول امور مالي، وضعيت اين كارخانه به هم ريخت.اين شركت همچنين عيدي و پاداش سال 86 كارگران را نيز پرداخت نكرده است.
دبير اجرايي خانه كارگر سمنان گفت: اين كارگران كه تعدادشان به 130 نفر مي‌رسد از 2 روز پيش دست به اعتصاب زده‌اند كه منجر به دخالت نيروي انتظامي شد.متاسفانه نماينده‌ي سازمان كار استان سمنان نيز در كارخانه حضور يافته و با نماينده كارگران با لحن بسيار بدي صحبت كرده و كارگران را تهديد به اخراج كرده است. وي در پايان افزود: مدير عامل اين شركت نيز روز گذشته كارگران را تهديد كرده است، در صورت ادامه اعتصاب، حقوق عقب افتاده اين كارگران را پرداخت نخواهد كرد.
تهران- خبرگزاري كار ايران05/02

كارگران مجهزترين كارخانه خاورميانه كار مي‌خواهند
كانون هماهنگي شوراي اسلامي كار استان فارس، طي نامه‌اي از رييس سازمان كار و امور اجتماعي اين استان خواست تا به جاي معرفي كارگران كارخانه صنايع مخابراتي راه دور ايران به بيمه بيكاري، براي اين كارخانه كار فراهم كند.
به گزارش خبرنگار گروه كارگري خبرگزاري كار ايران "ايلنا" كارخانه صنايع مخابراتي راه دور ايران با داشتن 100 كارگر يكي از بزرگترين كارخانه‌هاي استان فارس است كه از زمستان سال گذشته تاكنون به حالت تعطيل درآمده است.
در اين نامه با اشاره به مشكلاتي كه در نتيجه تعطيلي و عدم پرداخت حقوق براي كارگران اين كارخانه ايجاد شده آمده است: وضعيت موجود به هيچ عنوان چهره مناسبي براي استان فارس محسوب نمي‌شود.
بنا بر ادعاي كانون شوراهاي اسلامي كار استان فارس، مشكلات معيشتي ناشي از عدم پرداخت حقوق باعث شده است تا كارگران اين كارخانه در بازپرداخت وام بانكي و قرض الحسنه‌اي خود دچار مشكل شود و همچنين همسران 20 تن از اين كارگران نيز با مراجعه به دادگاه خانواده، ضمن طرح درخواست طلاق، مهريه خود را نيز به اجرا بگذارند.
اين در حالي است كه بنا به ادعاي فعالان كارگري استان فارس، اين كارخانه يكي از پيمانكاران اصلي در پروژه كارت هوشمند سوخت بوده است، به طوري كه با اجراي اين پروژه، سود كلاني نصيب مديران اين كارخانه شده است.
در ادامه نامه كانون هماهنگي شوراهاي اسلامي كار استان فارس، از سازمان كار و امور اجتماعي استان فارس خواسته شده است تا به جاي معرفي كارگران به بيمه بيكاري، مشكل عدم ارسال سفارش براي توليد و شركت اين كارخانه در مناقضات اخذ سفارش را برطرف كند، چرا كه به ادعاي همين كانون، كارخانه صنايع مخابراتي راه دور ايران مجهزترين كارخانه منطقه خاورميانه از اين نوع محسوب مي‌شود.
05/02

رييس كانون شوراهاي اسلامي كار خراسان رضوي:
با هر تشكل حامي كارگران همكاري خواهيم كرد
رييس كانون شوراهاي اسلامي كار استان خراسان رضوي انتخابات اين كانون را از شفاف‌ترين انتخابات كارگري دانست و گفت: بنده ادعاهاي مخالفان را در خصوص آزاد نبودن اين انتخابات قبول ندارم.
حميد زينلي در گفت‌وگو با خبرنگار گروه كارگري خبرگزاري كار ايران "ايلنا" با تاكيد بر اتحاد جامعه كارگري گفت: كارگران بيشترين ضربه را از اختلافات دروني خورده‌اند، در صورتي كه مي‌توانند با همكاري يكديگر به اهداف مورد نظر دست پيدا كنند.
رييس شوراي اسلامي كار شركت رينگ سازي مشهد با اشاره به شركت 71 شوراي اسلامي كار در انتخابات كانون استان خراسان رضوي گفت: راي بيش از 60 شورا در صندوق انتخابات موجود بود.
وي علت شركت ندادن حدود 5 شورا در انتخابات كانون شوراهاي اسلامي كار را ندادن حق عضويت‌ها اعلام كرد و گفت: پذيرفتيم كه حق عضويت را به صورت قسطي دريافت كنيم، اما آنان زير بار نرفتند.
اين مقام كارگري با تاكيد بر استقلال كانون شوراهاي اسلامي كار استان خراسان رضوي از وزارت كار و ساير مراكز گفت: اجازه دخالت هيچ مقام و شخصي را در امور مربوط به كانون نمي‌دهيم. مگر قرار است هر چيزي وزارت كار گفت ما چشم بگوييم.
زينلي با بيان اينكه وزارت كار،‌‏ خانه كارگر را حزب سياسي مي‌داند و به كانون شوراها تذكر داده تا با خانه كارگر ارتباطي نداشته باشند، گفت: البته كانون با هر تشكل و مركزي كه در جهت احقاق حقوق كارگران فعاليت كند، همكاري خواهد كرد مگر اينكه آن مركز قصد دخالت در امور كانون را داشته باشد.

اختلاف در دولت بر سر اشتغال
طي سه سال گذشته ما هر اندازه تلاش كرديم، موفق نشديم به آقاي جهرمي بفهمانيم كه با افزايش حجم پول، نمي‌توان اشتغال ايجاد كرد. (كارگزاران)
«طي سه سال گذشته ما هر اندازه تلاش كرديم، موفق نشديم به آقاي جهرمي بفهمانيم كه با افزايش حجم پول، نمي‌توان اشتغال ايجاد كرد.» داوود دانش‌جعفري وزير سابق اقتصاد هنگامي كه افشاگري پيش گرفته بود يكسره به ميدان وزير كار و امور اجتماعي تاخت تا همزمان هم گلايه‌هاي خود را بازگو كرده باشد و و هم انتقادهاي رئيس كل بانك مركزي از اصلي‌ترين وزير اقتصادي دولت نهم را انتقال داده باشد. اما دانش‌‌جعفري رفت و جهرمي باقي ماند تا باز هم درخواست براي تامين نقدينگي بنگاه‌هاي اقتصادي از سوي او تكرار شود. مجري طرح شكست خورده وام‌هاي زودبازده كه بنابه برخي گزارش‌ها بخش اصلي منابع آن به هدر رفته است، باز هم در موضع‌گيري جديد خواهان تخصيص منابع بيشتر مالي به بنگاه‌هاي توليدي شده است. او در شرايطي چنين درخواستي را طرح مي‌كند كه نرخ رشد 46 درصدي نقدينگي بسياري از فعالان اقتصادي را نگران آينده اقتصاد كشور كرده است ولي همچنان آقاي وزير درخواست‌هاي گذشته خود را تكرار مي‌كند تا آرزوي داوود دانش‌جعفري نيز همچنان سرابي باقي بماند. او باب درخواست‌هايي را گشوده كه در ابتدايي‌ترين روزهاي حضور مظاهري در بانك مركزي به‌عنوان نطفه اختلافات ميان او و جهرمي شناخته شد. با اين وجود سلسله انتقادهاي وزير كار و امور اجتماعي از بانك مركزي همچنان ادامه دارد. جهرمي باز هم در آخرين موضع‌گيري خود خواهان تخصيص منابع بيشتر به واحدهاي توليدي شد. او چندي پيش نيز از بانك مركزي انتقادهاي بسياري كرده بود، نقدهايي كه با نامه‌نگاري‌هاي ميان او و مظاهري يك هفته‌اي ادامه يافت و سرانجام راه به جايي نبرد. اما جهرمي كماكان مواضع سابق خود را ادامه مي‌دهد و در تازه‌ترين اظهارنظر خود بيان داشته كه نقدينگي موجود براي فعاليت‌هاي اقتصادي جوابگو نخواهد بود. وزير كار و امور اجتماعي در حالي باز هم چنين ابراز عقيده مي‌كند كه رئيس بانك مركزي بيان داشته كه بانك مركزي را سه قفله خواهد كرد و ديگر منابع بدون بازگشت در اختيار بنگاه‌هاي توليدي قرار نمي‌دهد. او در شرايطي چنين ابراز عقيده كرد كه محمد نهاونديان رئيس اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران نيز در نشست خود با وزير صنايع بحث بحران نقدينگي بنگاه‌هاي توليدي را پيش كشيده بود. همچنين وزير كار و امور اجتماعي خواستار نشست فوري كميسيون اقتصادي دولت و بانك‌ها براي تامين منابع مورد نياز بخش توليد و بنگاه‌‌هاي اقتصادي كشور شده است. وزير كار و امور اجتماعي به دفاع از مواضع توليدكنندگان پرداخته است در حالي كه طرح وام‌هاي زودبازده كه بارها از سوي بانك مركزي نيز مورد انتقاد قرار گرفته بود، بخش عمده‌اي‌ از منابع مالي كشور را به هدر داد. جهرمي پس از آنكه صنعتگران كشور در ديدار با وزير صنايع به انتقاد از شيوه پرداخت وام به واحدهاي توليدي شده بودند، گلايه‌هاي جديد خود را مطرح كرده است. گروه اقتصاد: وزير كار و امور اجتماعي از برگزاري نشست فوري كميسيون اقتصادي دولت و بانك‌ها براي تامين منابع بانكي خبر داد. محمد جهرمي كه طي ماه‌هاي اخير بيشتر به اعمال‌نظر درخصوص تحولات نظام بانكي روي آورده است در جديدترين واكنش به سياست‌هاي انقباضي سامانه پولي و بانكي كشور در نامه‌اي به رئيس‌جمهور خواستار تشكيل كميسيوني براي رفع اين مشكل شده است. اختلاف اين دو عضو کابينه در پي نامه سال گذشته طهماسب مظاهري به رئيس‌جمهوري درباره حساسيت نسبت به تسهيلات اعطايي به طرح زودبازده اقتصادي آغاز شد.
در اين راستا با پيشنهاد مظاهري، رئيس‌جمهوري با اجراي طرح ارزيابي تسهيلات اعطايي به بنگاه‌هاي زودبازده اقتصادي موافقت کرد و هياتي ويژه متشکل از نمايندگان وزارت کار و امور اجتماعي و بانک مرکزي تشکيل شده است. در عين حال، به دنبال ابلاغ بسته سياستي - نظارتي شبکه بانکي براي سال ۸۷ توسط بانک مرکزي در ابتداي ارديبهشت سال جاري، اين بار محمد جهرمي در نامه‌اي انتقادي، اجراي اين سياست‌ها را تير خلاصي بر توليد و توليدکنندگان دانست و خواستار بازنگري فوري اين بسته شد. البته رئيس‌جمهوري با دفاع از کليات بسته سياستي بانک مرکزي، از تمام دستگاه‌ها خواسته است تا در اجراي اين بسته با بانک مرکزي همکاري کنند. مظاهري حتي به طور غيرمستقيم به مسوولاني که در حوزه سياست‌هاي پولي وارد شده‌اند هشدار داده اگر هر مصوبه‌اي در اين راستا بدون تاييد بانک مرکزي تصويب و ابلاغ شود، فاقد اعتبار است. اجراي هر نوع تغييراتي در بانک‌هاي دولتي و خصوصي اعم از ادغام، تفکيک، تغيير وظيفه، انحلال، فعاليت و افزايش سرمايه منوط به تاييد بانک مرکزي است. البته اوج اختلاف در ديدگاه‌هاي رئيس كل بانك مركزي با وزير كار و امور اجتماعي پيش از اين ماجراي كاهش نرخ سود بانكي را رقم زد كه پافشاري جهرمي و امتناع مظاهري از اين كاهش دستوري موجب يك بلاتكليفي چهار ماهه در ابلاغ رسمي نرخ سود سال جاري شده است. اما گذشته از تعلل نظام بانكي در ابلاغ اين نرخ، بسته سياستي ـ نظارتي مظاهري براي وزير كار و امور اجتماعي بحران ديگري بود كه به دامنه‌دارتر شدن اختلاف‌ها انجاميد. با وجودي كه مسوولان نظام بانكي معتقدند انقباضي در كار نيست، جهرمي تفكر ناشي از منقبض كردن سامانه بانكي و پولي كشور را زمينه‌ساز مشكلاتي نظير ركود واحدهاي توليدي و بيكاري و مسائل اجتماعي كشور مي‌داند. او معتقد است برخي خيال مي‌كنند با منقبض كردن سامانه بانكي و پولي، مي‌توان تورم را مهار كرد اما اين نوع تفكر پيش از اين نيز در كشور ما تجربه شده اما نه‌تنها به مهار تورم كمك نكرده بلكه مشكلاتي نظير ركود واحدهاي توليدي و بيكاري را سبب شده است.
نگراني جهرمي و شكايت او از نظام بانكي از اينجا ناشي مي‌شود كه پرداخت تسهيلات بانكي در سه ماهه نخست امسال نسبت به زمان مشابه پارسال به يك‌پنجم كاهش يافته است. او همچنين بر لزوم كنترل در پرداخت تسهيلات بانكي تاكيد كرد و اظهار داشت: با اولويت‌بخشي پرداخت تسهيلات بانكي به واحدهاي توليدي و اعتبارسنجي در پرداخت اين تسهيلات و نيز سامان دادن بازار سرمايه به‌ويژه بازار اوليه براي توليد بيشتر و نيز توسعه واحدهاي توليدي موجود و تكميل واحدهاي نيمه‌تمام مي‌توان در ميان‌مدت و بلندمدت به كاهش پايدار تورم در كشور دست يافت. وي با بيان آنكه حجم نقدينگي در كشور ما به دليل عدم‌مديريت و عدم‌هدايت درست مشكل ايجاد مي‌كند، تصريح كرد: براي توسعه كشور و دستيابي به نرخ رشد هشت درصد حتي همين ميزان نقدينگي نيز كفايت نمي‌كند. وي افزود: براساس برآوردها، براي رسيدن به اهداف چشم‌انداز 20 ساله كشور، به چهار تريليون دلار سرمايه‌گذاري جديد (سالانه 200 ميليارد دلار) نياز است كه بايد از طرق مختلف تامين شود.
وي بر لزوم توانمندسازي ملت از سوي دولت براي تحقق اهداف تاكيد كرد و افزود: بستر توانمندسازي جوانان و بخش غيردولتي بايد در چشم‌انداز 20 ساله كشور فراهم شود. وي يكي از شرايط لازم براي تحقق اين هدف را حمايت از بنگاه‌هاي كوچك زودبازده اعلام كرد و گفت: يكي از اهداف تشكيل اين بنگاه‌ها در كشور، جذب كارآفرينان دانشگاهي و توليد محصولات رقابتي و مورد نياز جامعه است كه خوشبختانه اجراي اين طرح در كاهش نرخ بيكاري در ميان جوانان 15 تا 24 سال نقش موثري ايفا كرده است. به گفته وي، نرخ بيكاري در سه ماهه نخست امسال در ميان رده سني يادشده 5/20 درصد اعلام شده كه در مقايسه با پايان سال 83 از وضعيت مناسبي برخوردار است، اگرچه براي بهبود اين شاخص بايد تلاش بيشتري انجام شود.

سه ميليون و 600 هزار کودک خارج از چرخه تحصيل در ايران
با توجه به آمارهاى منتشر شده در سال 85، از مجموع 13 ميليون و 253 هزار کودک رده سنى 10 تا 18 سال، سه ميليون و 600 هزار کودک خارج از چرخه تحصيل و يک ميليون و 700 هزار کودک به صورت مستقيم درگير کار بودند.
مديرعامل انجمن حمايت از حقوق کودکان ضمن اعلام اين خبر با اشاره به افزايش جمعيت کودکان کار نسبت به سال 75 گفت؛ در سال 75، حدود 11 درصد از کودکان 10 تا 18 سال کشور جزء کودکان کار بودند که اين نسبت به 7/12 درصد در سال 85 رسيده است. اين در حالى است تعداد کودکان اين رده سنى نسبت به سال 75 کاهش يافته است.
فرشيد يزدانى با اشاره به اين مطلب که نسبت کودکان کار در نقاط شهرى و روستايى متفاوت است، گفت؛ 830 هزار نفر از اين کودکان، شهرى و 850 هزار نفر از آنان روستايى بودند و اين آمار با تعداد کودکان خارج از چرخه تحصيلى در نقاط شهرى و روستايى همخوانى دارد. مديرعامل انجمن حمايت از حقوق کودکان افزود؛ علاوه بر وجود يک ميليون و 600 هزار کودک کار در کشور، 915 هزار کودک با عنوان ,کودک خانه دار, توسط مرکز آمار ايران ثبت شده است که حدود 904 هزار نفر از آنها را دختران و مابقى را پسران تشکيل مى دهند. به گزارش ايسنا وى با اذعان به اينکه عمده کودکان خانه دار، کودکانى هستند که به دليل ازدواج زودهنگام، خانه دار شده اند، تاکيد کرد؛ عده ديگرى از اين کودکان را کودکان بازمانده از تحصيل تشکيل مى دهند. بنابراين مى توان گفت در مجموع حدود دو ميليون و 700 هزار کودک در کشور مشغول کار هستند. يزدانى با تفکيک نسبت جنسيتى يک ميليون و 670 هزار کودک کار کشور گفت؛پسران يک ميليون و 300هزار نفر و دختران370 هزار نفر از آنان را تشکيل مى دهند. مديرعامل انجمن حمايت از حقوق کودکان در مورد نسبت کودکان کار پسر به دختر در رده سنى 10 تا 18 ساله در نقاط شهرى و روستايى خاطرنشان کرد؛ 674 هزار نفر از پسران و 150 هزار نفر از دختران در شهرها زندگى مى کنند. وى در ادامه در تشريح نسبت تعداد کودکان کار پسر و دختر ساکن در روستاها افزود؛ از مجموع کودکان کار ساکن در روستاها، 627 هزار نفر از پسران و حدود 220 هزار نفر از کودکان کار دختر در روستاها به سر مى برند.
يزدانى در مورد تعداد کودکان خانه دار شهرى و روستايى نيز گفت؛ 473 هزار نفر از دختران و پنج هزار و 500 نفر از پسران روستايى که در رده سنى 10 تا 18 سال قرار دارند، در زمره کودکان خانه دار به شمار مى روند که اين جمعيت در ميان کودکان دختر شهرى به 428 هزار نفر و پسران شهرى به پنج هزار نفر مى رسد. وى در مورد آمار کودکان خارج از چرخه تحصيل نيز گفت؛ حدود 27 درصد (حدود چهار ميليون نفر) از کودکان رده سنى ياد شده، در سال 75 خارج از چرخه تحصيل قرار داشتند که اين رقم در سال 85 با افزايش نيم درصدى به 5/27 درصد (سه ميليون و 600 هزار نفر) رسيده است.
به گفته مديرعامل انجمن حمايت از حقوق کودکان، 3/29 درصد (يک ميليون و 800 هزار نفر) از دختران و 4/26 درصد (يک ميليون و 800 هزار نفر) از پسران در سال 85 خارج از چرخه تحصيل قرار داشته اند.
وى توجه به آمارهاى ياد شده و دانستن آنها را براى برنامه ريزى مسوولان آموزش و پرورش و جذب بودجه ضرورى دانست و تصريح کرد؛ هرچند به نظر مى رسد، مهم ترين هدف وزارت آموزش و پرورش پرداختن به آموزش کودکان خارج از چرخه تحصيل است، اما با توجه به اين آمارها، اين وزارتخانه هم اکنون از 30 درصد حداقل وظايف خود، يعنى پوشش اجبارى آموزش براى همه، عقب است.
1 مرداد 1387 08:05

گرسنگی درد مشترک:کوچه نشينی های شبانه زنان کوهدشتی
زنان کوهدشت از بيکاری گله می کنند از اينکه همه روزها برايشان تکراری است و روزی نيست که تغييری را تجربه کنند. آنها شب ها در کوچه گرد هم می آيند تا با هم درددل کنند که گاه اين شب نشينی تا ساعت چهار صبح ادامه پيدا می کند.اين زنان در طول روز به کوچه می آيند اما دختران مجرد شب هنگام به جمع آنها می پيوندند.زهرا دانشجوی 23 ساله در آغاز مراسم شب نشينی به در خانه همسايه ها می رود و زنگ ها را به صدا درمی آورد. او با اين کار همسايه ها را برای نشستن جلوی در خانه پدرش دعوت و با چای از آنها پذيرايی می کند؛جلسه ای که به قول اين زنان به آنها روحيه می دهد و گاه مردان کوچه همچنين جلسه ای برای خود تشکيل می دهند.شب نشينی در ساعت 11 شب آغاز می شود. 15 مادر و دختر با چادرهای گل گلی جلوی در خانه زهرا در پياده رو نشسته اند. هما مادر زهرا به کف کوچه که با سنگ ريزه پوشانده شده اشاره می کند: ,17 سال است که در اين محل زندگی می کنيم و همسرم بارها از مسوولان خواسته کوچه را آسفالت کنند اما هنوز خبری نيست. تا پارسال کف کوچه خاک بود. تابستان ها خاک می خورديم و زمستان ها گل. سال گذشته به يکی از اقوام مان که نامزد انتخابات شورای شهر بود گفتم تنها در صورتی به تو رای می دهم که کوچه را آسفالت کنی. او هم رفت و يک کاميون سنگ ريزه در کوچه خالی کرد اما اگر دفعه ديگر رای بخواهد بايد حتماً کوچه را آسفالت کند تا به او رای بدهم., فهيمه 35 ساله دختر ديگر هما هم از وضعيت نابسامان نظافت کوچه شکايت دارد. ,هر بار در پای صندوق های رای حاضر می شويم اما نه کوچه مان آسفالت دارد، نه دخترمان کارمند است نه پسرمان، نه آشغال مان را می برند، نه تفريح داريم، نه پارک نه سينما. ماموران شهرداری آشغال ها را هر 10 روز يک بار از کوچه جمع می کردند اين بود که اعتراض کرديم اگر آشغال ها را هر چه زودتر نبرند، آنها را داخل حياط شهرداری می ريزيم. از آن به بعد بود که حالا هر پنج روز يک بار ماموران شهرداری برای بردن آشغال ها می آيند. جالب اينجاست که شهرداری اين شهر فقط سه ماشين برای جمع آوری زباله دارد., هما به ميان حرف دخترش می دود. او طرحی هم به ذهنش رسيده است: ,حالا می خواهيم کل کوچه را خيار و گوجه بکاريم. اگر هم شهرداری اعتراض کرد، می گوييم اگر اين کوچه مال شماست پس چرا تميزش نمی کنيد. حتی جوی های آب را هم خودمان می شوييم., سوسک سياهی به ميان جمعيت می دود، دختران جوان جيغ می کشند و چند لحظه ای جلسه به هم می خورد اما دوباره سرجاهايشان می نشينند. شيرين دختر همسايه هم از نبود امکانات تفريحی در اين شهر می گويد: ,در اين شهر فقط دو پارک هست که يکی از آ نها محل جمع شدن معتادان است. از اين گذشته دخترها نمی توانند به راحتی به پارک بروند چون پشت سرشان داستان ها ساخته می شود., او از سينمايی می گويد که 20 سال است نيمه کاره مانده و هنوز تکميل نشده در حالی که اين سينما تنها سينمای شهر است. سعيده همسايه روبه رويی هم از توان اندک مردم برای خريد می گويد: ,اينجا خريدها معمولاً قسطی انجام می شود چون مردم توان پرداخت پول کامل را ندارند. ليوان، قاشق، سفره و حتی قندان و جوراب را هم قسطی می خريم. همين امروز از راننده وانتی که در کوچه لوازم خانگی می فروخت، شش قاشق و شش چنگال به قيمت پنج هزار تومان خريدم اما فقط دو هزار تومانش را داشتم و بقيه پولش را هفته های بعد می دهم., در همين هنگام پسر جوانی که مادرش در جمع همسايه ها نشسته، از کوچه عبور می کند. مادر با چشم قدم های پسر را دنبال می کند. پسر 30 ساله دو سال است که از دختر دايی اش خواستگاری کرده اما خانواده دختر به خاطر بيکاری و نداری پسر با اين وصلت موافقت نمی کنند. فاطمه، همسايه بغلی دستش را به سمت خانه همسايه ها دراز می کند: ,هر کدام از اين خانواده ها دو تا سه پسر بيکار دارند. در اين شهر حتی يک کارخانه هم نيست که آنها را جذب کند. دخترها هم با اينکه درس خوانده اند، بيکارند و چون جهيزيه ای ندارند نمی توانند شوهر کنند.,زهرا هم از 160 هزار تومانی که صرف رفتن به کلاس کامپيوتر کرده، می گويد: ,با وجود آموزش هايی که ديده ام، نتوانستم کاری پيدا کنم. بهترين پيشنهاد منشی گری با ماهی 40 هزار تومان بود. در ضمن بيمه هم نمی شدم. البته مشکل ديگری هم هست؛ اگر يک دختر مجرد بخواهد در بخش خصوصی کار کند با او مخالفت می شود و می گويند آيا می خواهی همکار پسران مجرد بشوي؟, فروزان فوق ديپلم حسابداری و فرزند شهيد هم که کنار زهرا نشسته و به ديوار تکيه داده حرف های زهرا را تاييد می کند: ,برای استخدام به بانک رفتم. 20 روز پس از مصاحبه گفتند ما نيروی زن نمی خواهيم. هر چند اين موضوع طبيعی است چرا که از ميان بانک های کوهدشت فقط در دو شعبه آن هم دو يا سه زن مشغول به کارند., مهناز 20 ساله که شش ماه آموزش خياطی در سازمان فنی و حرفه ای ديده، می گويد: ,اين سازمان فقط آموزش می دهد اما وام نمی دهد تا بتوانيم کارگاه خياطی راه بيندازيم البته بازار اين حرفه در کوهدشت به حد اشباع رسيده طوری که در هر کوچه چهار، پنج آرايشگاه و کارگاه خياطی هست اما به خاطر اشباع شدن بازار آنها هم هيچ درآمدی ندارند., بيشتر زن های کوچه با قاليبافی آشنا هستند اما امکاناتی ندارند تا از اين مهارت شان کسب درآمد کنند. يکی از آنها می گويد: ,جايی نداريم تا بتوانيم قالی بفروشيم., حديث دانش آموز دوره پيش دانشگاهی اما مشکل ديگری را مطرح می کند: ,اگر زن ها بتوانند نمايشگاه يا غرفه های صنايع دستی بزنند، خيلی خوب است اما در شهر ما هنوز جا نيفتاده که يک زن غرفه بزند يا در غرفه اش بايستد و محصولاتش را بفروشد., او از يک غرفه صنايع دستی در مرکز شهر که در کنار خيابان داير شده، می گويد که يک زن آن را اداره می کند اما هيچ گاه اين زن خودش در غرفه حضور ندارد چرا که فروشندگی هنوز برای زنان پذيرفته شده نيست. نرگس يکی ديگر از همسايه ها هم از تکراری شدن روزها می گويد: ,ای کاش کارخانه ای مانند کارخانه بسته بندی لوبيا و نخود و حبوبات در شهر ما بود تا همه ما مشغول به کار می شديم. هرچند مردها هم اينجا بيکارند و روزها سر ميدان های شهر بسياری از آنها را می بينی که نشسته اند و منتظرند تا به کارگری بروند., توجه زن های همسايه به شوهر فاطمه جلب می شود که در حال گذر از کوچه است. يکی از آنها می گويد: ,اين شوهر فاطمه است که اين موقع شب (12) می رود تا گوسفندی برای فروش پيدا کند و فردا آن را بفروشد تا از اين معامله هزار تومان عايدش شود., هما که روحيه بهتری نسبت به بقيه دارد، می گويد: ,گاهی وقت ها 50 کيلو سبزی خورشی می گيريم و دسته جمعی پاک می کنيم يا 30 کيلو غوره را يک باره تميز می کنيم., شادی 32 ساله که صاحب دو فرزند است به ميان حرف او می دود: ,بچه ها کامپيوتر، موبايل و تفريح می خواهند اما تفريحی نيست و فقط بايد در خانه بنشينند., او جای کبودی را روی تنش نشان می دهد و ماجرا را اين طور تعريف می کند: ,ظهر همسرم به خانه آمد از او پرسيدم برای ناهار چه آوردي، او هم جوابم را با مشت داد وگفت از کجا بياورم خريد کنم., زنان همسايه خبرهايی هم راجع به خودسوزی زنان و دختران اين شهر می دهند. يکی از آنها اتفاقی که چند وقت پيش برای دختر همسايه کوچه پشتی افتاده را با آب و تاب توضيح می دهد: ,دختر تازه از مدرسه به خانه آمده بود. از مادرش پرسيد ناهار چه داريم اما مادر می گويد چيزی برای خوردن نداريم. دختر قبول نمی کند و برادرش سرش فرياد می کشد که وقتی مادر می گويد چيزی برای خوردن نداريم يعنی نداريم. دختر می گويد به من ربطی ندارد من گرسنه ام. بعد هم خبر خودسوزی و فوت او به گوش همه می رسد., حالا ديگر نيمه شب شده و زن ها تک تک خميازه می کشند. آنها يکی يکی خداحافظی می کنند و به سوی خانه های خود می روند تا فردا شب که دوباره جلوی در خانه يکی ديگر از همسايه ها دور هم جمع شوند و درددل کنند.

قیمت زمین، خانه و اجاره مسکن در تهران
فصلنامه مسکن وزارت مسکن متوسط قیمت زمین در شهر تهران در سال گذشته را به شرح زیر اعلام داشت:
منطقه 3 معادل 3 میلیون و 628هزار و 800تومان بود.
منطقه 12 برابر با 689هزار تومان.
بالاترین رشد قیمت در بهار و تابستان سال 1386 به ترتیب در منطقه 8 معادل 184‌درصد و 162‌درصد و کمترین آن در بهار در منطقه 14 معادل 55 درصد و در تابستان در منطقه یک برابر 46 درصد بوده است.
متوسط اجاره‌ بهای یک متر مربع مسکن در شهر تهران در سال 1386 به ترتیب معادل 54هزار و 414 و 57هزار و 817 ریال بوده است. بالاترین متوسط قیمت در منطقه یک برابر 107 هزار و 573 ریال و در تابستان در منطقه 3 معادل 107هزار و 332ریال و کمترین آن در منطقه 20 معادل 34هزار و 481 و در منطقه 18 برابر 36هزار و 978 ریال بوده است.
اجاره در شهر تهران در سال 1386 نسبت به فصل مشابه سال قبل به ترتیب معادل 8/36‌درصد و 3/36‌درصد بوده است.
متوسط اجاره آپارتمان 60 متری معمولی در تهران کم و بیش 650 هزار تومان محاسبه شده است .

گزارش از اعتصاب و تظاهرات نيم ميليون نفر از کارکنان خدمات دولتی عليه تورم و گرانی درانگلستان
تورم و بالارفتن ناگهانی قيمت ها نيم ميليون نفر از کارکنان دولتی و شهرداری های انگلستان را به اعتصاب و تظاهرات خيابانی کشاند.
بيش از 600000 نفر ار کارکنان خدمات دولتی ، شهرداريها، کتابخانه، مسکن، مدارس دولتي، رفتگر خيابانها، پارک های عمومي، اداره مسکن، مراکر نگهداری از سالمندان و معلولين، صدور گذرنامه و غيره عليه دستمزد پائين در مقابل تورم و گرانی شديد اخير اقدام به دو روز اعتصاب در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه 26 و 27 تير(16 و 17 جولای)و چندين راهپيمايی بزرگ در مرکز شهر لندن و ديگر شهرهای انگلستان نمودند.
اغلب اين کارکنان عضو بزرگترين اتحاديه کارگری انگلستان يونيسون هستند که دارای 1ميليون و300هزار عضو می باشد. خواست اصلی آنها پرداخت دستمزدی "عادلانه" در قبال تورم شديد و ازدياد سرسام آور قيمت مواد اوليه خوراکی (نان، برنج، روغن، لبنيات..) و بنزين و مواد حرارتی و انرژی زا( گاز و برق وبنزين.) بوده است.
در واقع اعتراض کارکنان دولتی به مبلغ مسخره 2.45% اضافه حقوق پيشنهادی دولت و کارفرمايان شان برای جبران قدرت خريد مردم در مقابل تورم شديد افتصادی می باشد. کارکنان اعتصابی بدرستی اين مبلغ را کمتر از نصف نرخ تورم دانسته و آنرا نه اضافه دستمرد بلکه کم کردن دستمرد و قدرت خريد خود ميدانند. بنابرين بجای مبلغ ارائه شده دولت خواستار 6% اضافه حفوق شده اند.
همينطور که در تصاوير بخوبی می توان مشاهده کرد، کارکنان معترض دولتی و شهرداريها در روز اول اعتصاب خود دست به راهپيمايی های وسيعی در اغلب مراکز شهرهای بزرگ انگلستان زدند و برای اولين بار بعد از چندين سال قدرت و همبستگی باشکوهی را از خود به نمايش گذاشتند.
در لندن راهپيمايی کارگران از يکی از پارکها در مرکز شهر شروع شد و بعد از عبور از چند خيابان مرکزی درسالن ساختمان معروف "خانه دوستان" برای تبادل تجربيات و عهد و پيمان دوباره برای ادامه مبارزات خود تجمع کردند.
پرچم ها و پوسترهايی که کارکنان اعتصابی شهرداريه ای نفاط مختلف لندن در راهپيمايی با خود حمل می کردند تجسمی از خواسته ها، آمال و آرزوهای انسانی اين طبقه را به اشکال گوناگون بيان شده بود. از آنجمله ترجمه نوشته چند پرچم :
قدرت ما در اتحاد ماست / کارگران متحد هرگز شکست نخواهند خورد/ برابری و عدالت /همبستگی برای هميشه/ خدمات عمومي، نه سود خصوصی/.
ترجمه چند پوستر: اعتصاب برای دستمزد عادلانه/ به دستمزدهای پائين خاتمه دهيد/ 10 سال اضافه حقوق کمتر از نرخ بالای تورم/ نه به کار بردگي، نه به سرمايه داری/.
ترجمه بخشی از بيانات کارکنان اعتصابی عضو اتحاديه يونيسون در سالن بزرگ "خانه دوستان" که با شور و حال فراوان کليه کارگران حاضر در اين تجمع رو برو شد بدين قرار است:
" اين اعتصاب تنها شروع مبارزات ماست، بعضی ها می گويند اعتصاب نکنيد، مبارزه نکنيد چون بازنده خواهيد شد!! اگر ما دست به مبارزه نزنيم هر روز بايد يک چيز را ببازيم و ازدست بدهيم، دولت و کارفرمايان ميخواهند همه چيز را خصوصی و تابع روابط بازار کنند، اين چه جامعه ايست که دستمزد يک نفر رئيس کمپانی برابر است با 2500کارگر، سياستمداران خوب ميدانند که بدون ما جامعه فلج خواهد شد، دولت می بايستی با ميليونرها کمتر صحبت کند و در عوض با ما بيشتر!! ما بايد خودمان را برای مبارزات طولانی تری آماده کنيم، اگر کارگران، همکاران ما در فرانسه با اتحاد و همبستگی خود می توانند اين کار را بکنند و پيروز شوند پس چرا ما نتوانيم؟ نگذاريم بين ما تفرقه بياندازند، قدرت ما در همبستگی ماست.
در خاتمه گروهی از کارکنان اعتصابی در سالن فرياد زدند "کارگران متحد هرگز شکست نخواهند خورد" سپس بقيه کارکنان حاظر در اين تجمع با آنها همصدا شده وبا تکرار اين شعار همگی سالن جلسه را ترک کردند.
فرستنده : حسن زنده دل 21.7.2008

هیچ نظری موجود نیست: